Sosyal Medya Optimizasyonu Üzerine


SMOSosyal medyada yer alan haberlerin kurum itibari ile olan ilişkisi tartışılmaz. Bunun için bir çok kurum aktif olarak sosyal mecra hesaplarını yönetiyorlar. Bir çok marka ise kendi hakkında konuşulanları takip etmek için sosyal medya takip yazılımları kullanıyor.

Online kurum itibarının yönetilmesinin tek yolu bu değil. Bir de arama motorlarının sonuç sayfalarında hakkınızda çıkan içeriklerin sıralaması büyük önem taşıyor. Zaten arama motorları sosyal mecralarda yer alan içerikleri artık çok daha yoğun bir biçimde arama sonuçlarına yansıtmaya başladı. Hemen hemen hepimiz bir kurum yada kişi ile ilgili araştırma yaptığımızda sosyal mecralar içinde aramak yapmak yerine, arama motorlarına başvururuz.

ara

Online itibar yönetiminin çok önemli bir tarafının, sosyal medya içeriklerini yönetmenin yanında, onların arama motorları içindeki sıralaması olduğunu göstermektedir. Bunun için bilhassa yurt dışında bir çok ajansın “online reputation management” (online itibar yönetimi) başlığı altında hizmet sunduğunu ve bu hizmet içinde en önemli bileşenin arama sonuç sayfalarının optimize edilmesi olduğunu söyleyebiliriz.

Dolayısı ile sosyal medya yönetimi ve SEO (Arama motoru optimizasyonu) disiplinlerinin her ikisinin ortak kesişim noktasının, itibar yönetiminde kritik bir öneme sahip oluğunu söyleyebiliriz. İşte bu alana sosyal medya optimizasyonu (SMO) diyoruz.

Bu alanda başarılı olmanın yolu, her iki disiplin içinde yeterli bilgiye sahip olmaktan geçiyor. Bugün birçok sosyal medya ajansı artık bu denkleme uygun bir know-how ve uzman barındırmak zorunda…

Reklamlar

Erol DİZDAR hakkında

https://about.me/eroldizdar https://www.facebook.com/edizdar https://www.twitter.com/edizdar http://www.eroldizdar.com

16 Ekim 2015 tarihinde Haber içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 1 Yorum.

  1. paylaşım için teşekkürler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: