Android One – General Mobile 4G Hayal Kırıklığı Mı?


Uzun süredir General Mobile Cihazlarını kullanıyorum ve genel olarak memnunum. Zaten beğeniyle kullandığım ve tavsiye ettiğim GM cihazlarına bir de Google onay verince Android One için beklentim yükseldi. Hemen kendime bir tane aldım. 10 gündür kullanıyorum ama Android One beklediğim gibi çıkmadı. Sanırım beklentim çok yüksekti. O nedenle bu yazıyı yazmadan önce sizlerinde fikirlerini almak istedim. Sadece ben mi hayal kırıklığına uğradım merak ettim. 

Android One – General Mobile 4G kullanıcıları lütfen yorum yoluyla veya sosyal hesaplarımdan bana ulaşıp deneyimlerinizi aktarır mısınız? Ben kendi deneyimlerimi bir kaç gün sonra bu yazıyı güncelleyerek aktaracağım. Bu arada Android One cihazların tek sim kart ve çift sim kart modelleri var. Sayfasına bakıp hepsi çift sim kartlı zannetmeyin.

Güncelleme: 07.07.2015

Tespitlerime başlamadan önce şunu özellikle belirteyim. Ben bir tane daha alsam yine bu cihazı alırdım ve tavsiye ederim. Aşağıda yazacaklarım firmaya yapıcı eleştiri niteliğinde ve almayı düşünenlere bilgi verme niteliğindedir. Bu cihazdan kendim kullandıktan sonra şu zamana kadar 5 adet tavsiye ile aldırdım. Şunu da unutmayalım. General Mobile Fatih Projesine cihaz vermiş bir firma. Şuana kadar piyasaya sunduğu cihazlar büyük beğeni topladı ve cihazları en çok ses getiren, en çok satılan cihazlar arasında yer aldı.

Tespit ettiğim sorunlar ve eksiklikler

1-Android One her yönden mükemmel bir cihaz gibi görünüyor. Ancak bazı aşılamayan sorunlar var. Mesela kablolu ve kablosuz kulaklık sorunu bir çok cihazda yaşanıyor. Kablosuz kulaklık kullandığınızda microfonda kesintiler yaşanıyor. Telefon görüşmesi yapamıyorsunuz. Normal ahize modunda da mikrofonu çok zayıf kalıyor. Bunun yanında çağrı sırasında hoparlöründen çok fazla ses geliyor. Sesi kısmış olsanız dahi dışarı ses gidiyor.

2-İkinci bir Google hesabıyla giriş yapıp o hesabı kaldırdığınızda o hesapta kayıtlı kişiler telefonda kalıyor. Kişi deposunu tamamen boşaltmanız gerekiyor.

3-Youtube uygulamasında oturum açılmıyor ve uygulama play store'dan güncellenmiyor. Her iki işlemde de hata veriyor. Bunu deneme yaptığım 4 Android One cihazda da gördüm.

4- IMEI kayıtlı değil şeklinde sms gelen Android One cihazlara da rastladım.

5-2 adet pil tasarruf ayarı var ama her ikiside her şarjdan sonra tekrar aktif edilmesi gerekiyor. Bir çok kişi bunu unutabiliyor. Normal mode'da pil çabuk tükeniyor.

6-Fabrika ayarlarına döndürdüğünüzde telefon tamamen sıfırlanıp fabrika ayarlarına dönmüyor

7-Telefonda çağrı ses kaydı bulunmuyor. (Saf android diyeceklere GM kendi uygulamalarını eklemeyi unutmamış derim)

8- Cihazda GM Asistan adlı bir uygulama var. Çok güzel bir düşünce. Firma çok çabuk dönüşte yapıyor. Ancak firma her sorunda size fabrika ayarlarına dönün şeklinde cevap veriyor. Bir de böyle faydalı geri bildirim uygulaması için size günde 2 adet hata bildirim kotası vermiş.

9- Donma problemleri yaşayanlarda oluyor. Cihazın sanırım ilk serilerinde aynı Discovery'de olduğu gibi sorunlar daha fazla. Ancak bu sorunlar yazılımla alakalı yani donanımsal sorun yok diye düşünüyorum. Zamanla düzelecektir. Genel Google anlayışından da kaynaklanabilir. Google genelde tam bitirmeden hizmete sokar ve geri bildirimlerle ilerler. Bu da benim en nefret ettiği şeydir. Bu son kullanıcı içinde çileden çıkaran bir durumdur. İnsanlar geliştirici değil ki sizin yerinize bazı testleri yapsın veya önerilerde bulunsun.

…devam edecek

Not: Cihaza güncellemeler gelmeye başladı.

Güncelleme: 14.10.2015

Son yapılan güncellemeler ile fiyat/performans olarak alınabilecek tek telefon.

Güncelleme: 27.12.2015

Android 6.0.1 güncellemesinden sonra wifi bağlantı sorunları ortaya çıktı. Google Kamera son güncellemelerden beri ön kamera çekimlerinde ters yönde çekim yapıyor. Rehberde kişilere telefon üzerinden fotoğraf eklenemez oldu. Başta google rehber olmak üzere senkronizasyonda sorun var

 

General Mobile 4G

Reklamlar

Erol DİZDAR hakkında

https://about.me/eroldizdar https://www.facebook.com/edizdar https://www.twitter.com/edizdar http://www.eroldizdar.com

28 Haziran 2015 tarihinde MOBİL içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 39 Yorum.

 1. desen kilidi hata verip açılmadığı için format atmak zorunda kaldım format sonrası büyük problem oldu senkonize olan gmail istiyo girdiğim halde kabul etmiyo ne yapacağımı bulamadım teknik servis de cevap vermiyo yardım edebilecek biri var mı?

 2. son marşmelov sürümünden sonra kablosuz bağlantıda sorunlar oluştu. çeken oda da 2 mt kısaldı çekim mesafesi.direk kopuyor.sorunu nasıl halledebiliriz? ilk sürüme geri dönebilirmiyim?

 3. Senayi DÖNMEZ

  Gen. Mob. Disa. 4g cihazı fena değil gibi fakat son zamanlarda wireless durumunda otom. güncelle açık iken play store den güncelleme yapmıyor, normal programların göncellemesini operatöre geçince yapıyor? sorunu çözemedim. Çoklu mesaj ve silmeler için hangi programı öneriyor kullanıcılar?

 4. Telefonun adı bile 4g ama görüntülü konuşma yok bu ne sacmalik arkadaş görüntülü konuşma istiyoruz böyle olmaz ama bi çaresine bakılsın bi zahmet…

 5. Ben daha yeni aldm ama kulaklık çalışmıyor… Başka bir sorunu yok.

 6. Yaklaşık bir aydır kullanıyorum son derece başarılı bir cihaz . kamerası on/arka gayet iyi. Takilma sorunu da yok hızida gayet başarılı. O kadar fazla para aacmaya gerek yok aynı özellikler Samsung LG casper da 1200 lira

 7. Fiyat ve performans ürünü olması nedeniyle ön plana çıkan bir telefondan söz ediyoruz ama gün geçtikçe rakipleri fazlalaşmaya devam ediyor. Google’ın sunduğu desteği kenara bırakacak olursak telefonun alınabilir bir yanının kalmadığını düşünüyorum. Saf Android gibi olması büyük bir avantaj, özellikle Motorola’nın Türkiye’de tam varlık göstermemesi nedeniyle biçilmiş kaftan bir durum ama işte insanlar General Mobile markasına diğer büyük markalar kadar güvenemediği için kuşkular olmaya devam edecektir.

  Yazı için teşekkürler. Yeni bir telefon almayı düşüneceğim zaman kesinlikle göz atacağım bir kaynak olacak.

 8. cihazı alalı 3-4 ay oldu telefon gayet iyi ama bazen şist arayüzü durdu diyerek telefon kapanıyor ve aşağıda olan iki hoparlörden sadece sağ taraftaki hoparlörden ses geliyor bunlar dışında bir sorun yok

 9. Android One her yönden mükemmel bir cihaz gibi görünüyor. Ancak bazı aşılamayan sorunlar var. Mesela kablolu ve kablosuz kulaklık sorunu bir çok cihazda yaşanıyor. Kablosuz kulaklık kullandığınızda microfonda kesintiler yaşanıyor. Telefon görüşmesi yapamıyorsunuz. Normal ahize modunda da mikrofonu çok zayıf kalıyor. Bunun yanında çağrı sırasında hoparlöründen çok fazla ses geliyor. Sesi kısmış olsanız dahi dışarı ses gidiyor.

  Burada belirttiginiz sorun bnm cihazımda var ne yapabilirim

 10. Android One her yönden mükemmel bir cihaz gibi görünüyor. Ancak bazı aşılamayan sorunlar var. Mesela kablolu ve kablosuz kulaklık sorunu bir çok cihazda yaşanıyor. Kablosuz kulaklık kullandığınızda microfonda kesintiler yaşanıyor. Telefon görüşmesi yapamıyorsunuz. Normal ahize modunda da mikrofonu çok zayıf kalıyor. Bunun yanında çağrı sırasında hoparlöründen çok fazla ses geliyor. Sesi kısmış olsanız dahi dışarı ses gidiyor

  Burda belirtilen sorun bnm telefonumda var ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun

 11. Son durum lolipop geldikten sonra telefon kafayı yedi navigasyon çöktü düzgün çalışmıyor
  Asistan menüsünden hatayı bildiren için
  Çıkış yapıp tekrar girmen gerek.
  Programlar hemen hepsi hatayapar donar oldu
  Acil sistem güncellemesi gerek en önemlisi
  Beri bağlantısı veya Wi-Fi açık değilken bile günde ikidefa şarj ediyorum
  Şarj dayanmaz oldu
  İlk aldığında canavar gibiydi

 12. 2 haftadır gm 4 g kullanıyorum.bataryasından çok memnunum.sim kart ta bulunan kartvizitlere ulaşamıyorum.bütün rehber g mail.de görünüyor..bilgilendirmek isteyenlere duyurulur.fiyata göre hızı ve fotoları güzel

 13. General Mobile mı Allah korusun

  Abdullah isimli arkadaşa sonuna kadar katılıyorum. 300-400 fazla verip LG gibi bir telefon almadığıma bin pişman oldum. telefonu alalı 6 bile olmadı. ekranın üst kısmında sararma yapmaya başlamıştı. yetkili servise hafta sonu götürdüğümde büyük ihtimalle değişim yapılacak ancak değişim için onay merkezi hafta içi çalışıyor dediler. bende hafta içi m.köydeki profilo avm’de bulunan teknik servislerine gittim. orada cihazla ilgili değişim yapmadıklarını servisteki arkadaşların inceleyeceklerini söylediler. cihazı incelediklerinde herhangi bir sorun olmadığını sarı rengin ekran koruyucu kırılmaz camdan kaynaklandığını söylediler. bende bi sinirle kırılmaz cam koruyucuyu çıkartıp arkadaşlara tekrar gösterdim “haaaaa tamam ekranda sorun varmış” dediler. teknik servise bak… ekranı değiştirdiler işlem tam 3 saat sürdü. TELEFONU ALACAKLARA KESİNLİKLE VE KESİNLİKLE TAVSİYE ETMEM. PARANIZA YAZIK OLUR. YAKLAŞMAYIN. apple bile böyle durumlarda direkt değişim yapıyor ki aldığımız cihazın yedek parçası işçiliği harcanan mesaisi değişimden daha fazladır.
  saygılar.

 14. Çok dandik bir telefon ben bin pişman oldum 300 400 lira daha verip iyi bir telefon alın kendi kendine işlem yapıyor kasıp duruyor lanet olsun aldığım güne

 15. Cevapsız aramalar simgelerin üzerinde gözükmüyormu watsap ve mesengeer da bildirim çubuğuda gözüküyor sadece yanı tlf simgesinin üzerinde 1 arama veya watsap tan gelen msj watsapın üzerinde gözükmüyor

 16. Bende aldim fakat benim teefonda simkart numaralarini gormuyor yardim edermisiniz

 17. Arkadaşlar 1 ay oldu telefon alalı 2.kez arıza yaptı aşırı ısınma görüşmelerde sürekli mobil ağ bulunamadı v.s hat kesilmesi 1 aylık telefon 2 kez arızaya gidermi telpa şimdi telefon normal diyor artık mahkemede derdimizi anlatacağız kesinlik tavsiye etmem ucuz diye kimse yerden para süpürmüyor.

 18. uygulama paylastan niye uygulama paylasamıyor

 19. Kullanıcı

  Android öne 4g dün aldım. 6.0 güncellemesini yaptim. Sonra arama yapamadığımı ve alamadığımı fark ettim bir sürü site video ve forum ları inceledim.çözüm bulamıyorum. #212# ve #330*0000# yı denedim. Şuan aramaları alabiliyorum ama kimseyi arayamıyorum. Ayarlarda her şeyi denedim.Sebebi nedir nasıl çözerim? Yardım!!!!

 20. öncelikle kıymetli zamanlarını ayırıp buraya yorum yazan herkese teşekkür ederim. bende arada kalanlardanım 10 aralıkta kontrat yenilemem var Türkcell den 24 ay taahhütle almayı düşünüyorum o zamana kadar araştıracağım. bende çift sim istemiyorum onun için bu konuyu araştırdım. tek simli modelleri de mevcut sd kart desteği de var. denildiği gibi dosya yöneticisini bizde göremedik bir arkadaşım almıştı playden indirip kullandık

 21. Bende GM discovery mini 2 vardı tek kelimeyleyle mükemmeldi. Bende hemen 4g yı aldım aynı sorunlar bendede var ornegin kulaklık çıkışı gibi

 22. Uygulamalar ikişer tane neden ve nasıl kaldırabilirim yardımcı olur musunuz

 23. Bu ürünü alaıcağım bu kesin yalnız tek simmi çift simmi.Fark varmı.Nette çift simliler yeni model diye okudum doğrumudur.

  • Tek simlilerin satışı yok diye biliyorum. Bazı sorunlardan dolayı durduruldu şeklinde bilgi geldi. Zaten firma dikkat ederseniz tüm modellerinde çift simli telefonlara önem veriyor

 24. Hasan kursat

  Bahsettiginiz kabloli kablosuz kulaklil ahize uygulama guncelleme gibi sorunlara hic rastlamadim 3 aydir kullaniyorum cihazi.Daha once G2 kullandim gayet net soyleyebilirim 4G nin sarji G2 den daha iyi gidiyor donamim ve saf android olarak gayet uyumlu yapilmis sadece asiri guc tuketen oyunlari fazla oynarsam dayanmiyor yani yogun kullanimda sabah 8 gece 11 e kadar yetiyor bana 8 den 5 e kadar mobil veri 5 ten 11 e kadar wifi kullaniyorum ve ekran acik kalma surem suana kadar max 7 saat 40 dakika yi gorebildim yani hic bir sorun yok batarya ve donanim olarak

 25. Note 3’ten bu telefona geçen biri olarak şunu söyleyebilirim, enteresan bir şekilde daha hızlı ve ram’i daha iyi kullanıyor. Donanım olarak henüz bir sorunla karşılaşmadım. Note3 üzerinde denemediğim rom kalmadı diyebilirim. Samsung’un bloatware’lerinden kurtulmak bile aşırı ram kullanımını çözemedi. Note3’ümün başına gelen kazadan sonra bir daha pahallı telefon almamak için bu telefonu tercih ettim ama, şaşılacak bir performans gösterdi. Note3 te kurduğum tüm programları GM4G’ye de kurdum üstelik root’lu da değil. Buna rağmen 2gb ram’in halen yarısı boşta. Note3’te ise 3gb ram’den geriye 600mb ancak kalıyordu ve takılma sorunları yaşıyordum. Aynı sorunlar arkadaşımın note3’ünde de vardı. GM4G’yi alalı 1 ay oldu henüz hiçbir sorun yaşamadım, telefon ne kadar dayanıklıdır onu zaman gösterecek. Androidone için bile alınabilecek bir telefon, tek kusuru son güncellemeyle FM Radyo özelliğinin kaldırılması diyebilirim. Çektiği videolar gerçekten çok başarılı, hatta kendinden pahallı birçok modelden bile iyi. Bu telefon 699 tl’ye satılıyor ve kendinden 2000-2500 tl daha pahallı cihazların yaptıklarından çok ta farkı yok.

 26. iyi günler.bende bu cihazdan aldım lakin ds kartı menüden açamıyorsun.aldığım yer bi program indirdi ancak ordan girebiliyorum sd kartın içine.birde bildirim zil sesini sevdiğim bi şarkı yapıyorum telefon açılıp kapanınca kendi ses ayarına geri dönüyor.sanki aldığıma memnun kalmadım 😦

 27. paylaşım için teşekkürler

 28. Sanırım General Mobile garanti şartlarını esnetmiş

 29. merhaba telefonum general mobıle dıscevry ve sureklı gırılen yanlıs desen sonucunda kılkıtlendı.recovery adımlarını yaptım ama devamında nasıl hareket edecegımı bılmıyorum acıl yardımcı olabılırmısınız…

 30. Merhaba Erol bey,ben bu cihazdan almayı düşünüyordum yazınızı okuyunca biraz ikilemde kaldım doğrusu.sizce bu cihaz alınabilirmi?

 31. bence gayet ıyı o paraya o ıyı

 32. Bence yorumları beklemeden yazınızı yazın 🙂 Saf Android deneyimini yaşamak için bu cihazı almayı düşünüyorum ama doğru cihaz olmamasından korkuyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: