CoderDojo ile çocuklar ve gençler Şubat tatilinde kod yazmayı öğreniyor


CoderDojoGeleceğin dilini geleceğin nesline öğretme misyonu taşıyan CoderDojo, İrlanda çıkışlı bir sosyal girişim. Tamamen gönüllülerle ve ücretsiz yapılan derslerle ilerleyen bu hareket hızla büyüyor. Bugün 27 ülkede 220’den fazla CoderDojo organizasyonu var ve nihayet Türkiye de onlardan biri!

Stage-Co’nun organizasyonu ile Türkiye’de de başlayan CoderDojo, 6-17 yaş arası meraklı çocuklar ve gençlere bilgisayar kodu yazmayı, basit programlar yapmayı, yaşlarına uygun ve eğlenceli şekilde öğreten bir sosyal harekettir.

CoderDojo İstanbul 
CoderDojo İstanbul, 27 Ocak ve 7 Şubat 2014 tarihleri arasında, haftaiçi saat 10:00- 12:00 arasında, Karaköy’de bulunan Yazane ofisinde gerçekleşecek ve katılım ücretsiz olacak. Öğrencilerin yanlarında laptop bilgisayarlarını getirmeleri yeterli. 6 yaş ve üzerindeki meraklı bütün çocuk ve gençlere açık CoderDojo’ya, 12 yaştan küçüklerin yanlarında bir büyük ile gelmeleri gerekiyor.

Dersler, Şubat tatilinden sonra da her hafta Cumartesi günleri devam edecek. 
CoderDojo İstanbul’u, kısa süre içinde İzmir, Eskişehir ve Ankara da takip edecek.

CoderDojo’nun diğer şehirlerde başlayacak etkinlikleri ve duyurular için, CoderDojo Türkiye’yi Facebook’ta takip etmeyi unutmayın: https://www.facebook.com/coderdojoturkiye

CoderDojoistanbul

CoderDojo’nun Hikayesi 
2011’de James Whelton ve Bill Liao tarafından kurulan CoderDojo’nun hikayesi, İrlanda’da yaşayan James’in iPod Nanoyu hack ettikten sonra okulunda tanınması üzerine daha küçük öğrencilerin kod yazmayı öğrenmek istemeleriyle başladı. Okulunda PBC Cork adında bir bilgisayar kulübü açtı ve orada temel HTML ve CSS kodlarını yazmayı öğretmeye başladı. Aynı sene bir girişimci olan Bill Liao ile tanıştı ve projeyi büyütmeye karar verdiler.

Haziran 2011’de İrlanda’nın Cork kentinde bulunan Ulusal Yazılım Merkezi’nde ilk CoderDojo açıldı ve büyük başarı kazandı. Cork’taki Dojo’ya Dublin’den de öğrenciler gelip gitmeye başladı ve kısa süre sonra Dublin’de Google’a ait Montevetro binasında bir CoderDojo daha açılmıştı bile. Tamamen halka açık bir hareket olan ve kısa sürede yüzlerce başarılı ve gönüllü genç yetiştiren bu hareket sayesinde önce İrlanda’da, hemen ardından da dünyanın her yerinde CoderDojo’lar yayılmaya başladı.

CoderDojo, amatörce başlayan ve bilgisayar yazılımının ilk iki evresini öğretmeyi hedefleyen bir girişim. Aslında CoderDojo için, düzenli olarak bir araya gelen bireylerin gençlere ve küçüklere yazılım dünyasını tanıtan, ne işe yaradığını açıklayan ve onların da kod yazıp çalışan programlar hazırlayabileceklerini gösteren ve öğreten bir bilgisayar kulübüdür diyebiliriz. 6 yaşından 17 yaşına arasındaki kod yazmayı, bilgisayar dili öğrenmeyi isteyen gençler, bir grup mentor rehberliğinde yazılım dünyasına adım atıp, HTML, CSS, Scratch ve Python gibi konu içeriklerini öğrenmeye başlıyorlar. Bu mentorların (eğitmenlerin) bilgisayar yazılımı konusunda profesyonel olmaları ve bu işe gönüllü olarak vakit ayırmaları gerekiyor ki, öğrenciler de ücretsiz olarak gelebilsinler!

CoderDojo Türkiye 
Türkiye’de CoderDojo’yu kurma ve yaygınlaştırma misyonu Stage-Co tarafından üstlenildi. Patrick Bosteels ve Neşen Yücel tarafından kurulan Stage-Co, girişimci firmaları (startup firmalar), yatırımcılar ve mentorlar ile bir araya getirmeyi hedefleyen bir platformdur. Stage-Co’nun bir girişimi olan ve gönüllülük esasına sadık kalarak yürüyecek CoderDojo İstanbul, 2013’te açılan Yazane adlı bir açık ofis (coworking space) tarafından misafir edilecek. 

Hedefimiz, Stage-Co’nun aktif olduğu ve tabii gönüllülerimizin olduğu her şehirde en az bir CoderDojo’nun olması, bu nedenle üniversite öğrencileri veya profesyonellerden gönüllü olmak isteyenler bizimle temasa geçerlerse seviniriz. Böylece, Türkiye’nin her yerinde CoderDojo’lar açarak bilgisayar programı yazmak için üniversiteyi beklemeyen gençler yetiştirebiliriz!

Bilgi için: 
http://www.facebook.com/coderdojoturkiye

http://coderdojo.com 
www.stage-co.com 
www.yazane.com.tr

email: 
patrick@stage-co.com (İngilizce) 
nesen@stage-co.com (Türkçe)

Erol DİZDAR hakkında

https://about.me/eroldizdar https://www.facebook.com/edizdar https://www.twitter.com/edizdar http://www.eroldizdar.com

20 Ocak 2014 tarihinde Haber içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: