ABD Hükümeti’nden AMD’ye Yüksek Performanslı Bilişim İçin Ara Bağlantı Mimarisi Araştırma İhalesi


AMDAMD yaptığı bir açıklamada, ABD Enerji Bakanlığı Ekstrem Ölçekte Bilişim Araştırma ve Geliştirme Programı “DesignForward” için 3,1 milyon dolarlık bir araştırma ihalesini kazandığını duyurdu.  Bu ihale, AMD’nin 2012 yılında Bakanlık’tan aldığı iki yıllık “FastForward” ihalesinin devamı olarak verildi.  FastForward projesinin amacı, ekstrem ölçekte bilişim için gerekli işlemci ve bellek teknolojilerinin araştırma ve geliştirmesini hızlandırmakken, DesignForward ihalesi ise ekstrem ölçekteki bilişim ortamlarının veri aktarım kapasitesini destekleyecek ara bağlantı mimarileri ve teknolojilerinin araştırılmasına odaklanıyor.

ABD Enerji Bakanlığı ile Ulusal Nükleer Güvenlik Dairesi’nin (NNSA) ortak projesi olan DesignForward, ekstrem ölçekte bilişime giden yolda kritik teknolojilerin geliştirilmesini hızlandırmayı amaçlıyor. Ekstrem ölçekteki bilgisayarlar, günümüzün en hızlı bilgisayarlarından sadece biraz daha fazla enerji tüketerek yüzlerce kat daha hızlı işlem yapabilme kapasitesine sahip olacak.  Ekstrem ölçekteki süper bilgisayarların, hesaplama yapmak için gerekli süreyi büyük ölçüde kısaltarak, ayrıntılı simülasyonlar, modellemeler ve karmaşık sistem analizlerini yapma kabiliyetlerini arttırarak günümüz süper bilgisayarlarının kısıtlarını aşmaları bekleniyor.

Bilgisayar kapasitesindeki bu büyük artışı enerji tüketimini düşük tutarak başarmak için, bilişimin her alanında büyük sıçramalarla ilerlemeler kaydedilmesi şart.

“Bu ihale sayesinde AMD, ekstrem ölçekte bilişimin muazzam potansiyelinden yararlanmaya yönelik önemli araştırmalarını sürdürebilecek” diyen AMD Araştırma ve İleri Geliştirme Başkan Yardımcısı Alan Lee, şöyle devam etti: “İşlemci, bellek ve ara bağlantı teknolojisindeki uzmanlığımızın, büyük ölçekli sistemlerde çığır açan bu araştırmaları ilerletebileceğine inanıyoruz.  Ayrıca Heterojen Sistem Mimarisi Vakfı’nın kurucu üyelerinden biri olarak, standart ve açık sistemlerin sektör genelinde ilerlemesine yarar sağlayacak bilgilerimizi paylaşmak amacıyla bir mekanizma da sunuyoruz.”

Lee’nin sorumlu olduğu AMD Araştırma ekibi, öncü araştırmalar yürütürken resmi kurumlar, üniversiteler ve özel sektörle işbirliği yaparak yeni nesil teknolojilerin hayata geçmesine yardımcı oluyor.  Ekibin ABD Enerji Bakanlığı için yaptığı araştırmalar, ekstrem ölçekteki bilgisayarların enerji tüketimini azaltırken daha verimli ve ölçeklenebilir sistemler geliştirme üzerine odaklanıyor.

Bakanlığın stratejik planında, en büyük bilimsel engelleri aşmak için simülasyon tabanlı bilimsel keşiflerin dünyanın en yüksek performanslı ekstrem ölçek bilgisayarlar üzerinde gerçekleştirilmesi yer alıyor.  Bu araştırmalar öncelikli olarak tıp, alternatif enerji ve enerji depolama maddeleri, endüstriye tasarım ve iklim değişikliği için daha hassas modeller üzerine yoğunlaşmakta.

Reklamlar

Erol DİZDAR hakkında

https://about.me/eroldizdar https://www.facebook.com/edizdar https://www.twitter.com/edizdar http://www.eroldizdar.com

20 Kasım 2013 tarihinde Haber içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: