Zomato restoran arama motoru, 37 milyon dolar yatırım alarak, Türkiye’ye yatırım yapıyor


1459020_10151849040817529_49883332_nHindistan’da kurulan popüler restoran arama motoru Zomato, İstanbul ve Ankara lokasyonları ile Türkiye lansmanını yapacağını açıkladı.Zomato internet sistesi ve iOS, Android, Windows Phone ve BlackBerry üzerindeki mobil uygulamalarıyla İstanbul’da 16.000, Ankara’da 4.000’nin üzerinde yeme-içme mekanı için menü, fotoğraf, yol tarifi, iletişim bilgisi, kullanıcı yorumu ve restoran puanlamalarını içeren bir bilgi kaynağını hem İngilizce, hem Türkçe dil seçenekleriyle kullanıcılarına sunuyor.

Ayrıca, Zomato yatırımcıları olan Sequoia Capital ve Info Edge’den 37 milyon USD tutarında yeni bir yatırım paketi desteği alarak, toplamda 53 milyon USD’lik bir yatırım desteğine ulaştı. Info Edge daha önceden toplamda 16.5 milyon USD tutarındaki yatırım desteğini 4 ayrı paket halinde vermişti.

Zomato, Brezilya (Sao Paulo) ve Endonezya (Jakarta) operasyonlarını başlattığını da açıkladı. Bahsi geçen iki ülkede de Zomato yerel dilleri olan Portekizce ve Bahasa dil seçenekleriyle var olacak. Ayrıca, Zomato Birleşik Krallık’taki servislerini Glasgow ve Edinburg şehirlerini de ekleyerek 3 şehirden 5 şehre çıkardı.

Zomato müşteri tercihleri üzerinde menülerin, resimlerin ve yol tariflerinin en az yorumlar kadar önemli olduğunu düşünüyor. Bu nedenle, Zomato zengin ve doğru içerik politikasına odaklanıyor ve menüler toplayan, fotoğraflar çeken ve yol tariflerini alan ekipleri ile birebir olarak kendisi gerekli içeriği topluyor. Yorumlar ve puanlandırmalar ise, kullanıcılar tarafından yapılıyor.

Zomato menülerini her 3 ayda bir tüm listelenmiş restoranları için güncelliyor ve 11 ülke üzerindeki 160.000 restoran için tüm bilgileri güncel tutuyor. Kullanıcılar tüm bu bilgilere www.zomato.com internet sitesi ya da iOS, Android ve Windows için geliştirilmiş Zomato mobil uygulamaları aracılığı ile ücretsiz olarak ulaşabiliyorlar.

Zomato hakkında bazı veriler

●   11 ülkede 35 şehirde 600’den fazla çalışanı bulunan Zomato 5 yıl önce kurulmuştur  ve genel merkezi Yeni Delhi’de bulunmaktadır.
●   Zomato Hindistan ve BAE’de kendi alanında %70 trafik payı ile oldukça baskın bir trafiğe sahiptir; ve içinde bulunduğu pazardaki en büyük oyuncudur.
●   Zomato basılı yayında, internet ve mobil platformlarda 160,000 ‘den fazla restoran için menü, yol bilgisi, iletişim bilgileri, resimler, ve kullanıcı yorumları gibi detaylı bilgiler sunar.
●   Zomato internet sitesi ve mobil platformları aracılığıyla aylık 15 milyondan fazla ziyaret almaktadır ve trafik geçtiğimiz yıl %300 üstünde artış göstermiştir.
●   Zomato’nun trafiğinin yarısı mobil aplikasyonlardan gelmektedir – ki bu da yerel aramaların mobile doğru hızlı bir kayma gösterdiğinin kanıtıdır.
●   Parasal genişleme trendi aylık olarak bir önceki seneye göre faturalandırdığımız toplam meblağın %500 büyümesini sağlamış, Hindistan ve BAE operasyonlarında ise amortisman öncesi karlılık hedeflerine ulaşmıştır.
●   Gelecek iki yıl süresince Zomato; Avrupa, Güney-Doğu Asya, Avustralya ve Amerika çevresinde 22 ülkeye daha yayılmayı planlamaktadır.
●   Global olarak, bu pazardaki en değerli şirket 4.5 milyar doları aşan piyasa değeriyle Yelp’tir. 

Deepinder Goyal, Zomato CEO ve Kurucu: “Bu bizim için heyecan verici bir aşama.  İnanıyoruz ki zengin içerik ağırlıklı modelimizle restoran arama pazarını alt üst edebiliriz. Aldığımız finansman, kişilerin çevresindeki restoran önerilerini  arama  biçimlerini değiştirecek bir ürün geliştirme konusunda bize yardımcı olacak. Uluslararası arenada başarılı olmamıza destek olacak Sequoia Capital ile girişim ortaklığı yapmaktan dolayı heyecanlıyız, ve gelecek yıllarda Zomato’yu daha fazla ülkede görmeyi dört gözle bekliyoruz.”

Pankaj Chaddah, Zomato COO ve Kurucu Ortak : “Türkiye dışarıda yemek yemeyi seviyor, ve mobil ve internetteki hızlı büyüme bizim için burayı çok iyi bir pazar kılıyor. Restoran aramasını kolaylaştırmak için net bir fırsat görüyoruz ve internet sitemizi ve applikasyonumuzu birçok kullanıcıdan ve restoran sahibinden gelen geri bildirimlere dayanarak özelleştirdik. Zomato hem İngilizce hem Türkçe dillerinde mevcut, ve ayrıca kullanıcıların Kahvaltı, Nargile ve Teras seçeneklerini arayabileceği özel filtrelere sahip. Ürünümüzü Türkiye’deki kullanıcılardan gelen geribildirimlere dayanarak geliştirmeye devam edeceğiz.”

Zomato Hakkında

2008’de kurulan Zomato; 11 ülkede, 35 şehirde 160.000’den fazla restoran için kullanıcılara detaylı bilgiler  sağlayan bir restoran rehberidir. Zomato’nun ana içerik özellikleri, kullanıcılara restoranlarla ilgili menüleri, resimleri ve  haritaları sunmasıdır. Diğer topluluk özellikleri; kullanıcı yorumlarını, oylamaları ve diğer kullanıcıların tavsiyelerini Zomato’da takip edebilme özelliğini içerir. İnternet sitesi ve aplikasyonlar dışında, Zomato ayrıca Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin bazı şehirlerinde basılı olarak da bulunabilir, ve  buna çok yakın zamanda eklenecek yeni şehirlerde olacak.

Zomato ilk olarak Temmuz 2008’de Yeni Delhi’de başladı ve sonrasında Hindistan, İngiltere, BAE, Güney Afrika, Yeni Zelanda, Filipinler, Brezilya, Türkiye, Endonezya, Sri Lanka, and Katar’da bulunan 35 şehre hizmetlerini genişletti.

Reklamlar

Erol DİZDAR hakkında

https://about.me/eroldizdar https://www.facebook.com/edizdar https://www.twitter.com/edizdar http://www.eroldizdar.com

06 Kasım 2013 tarihinde Haber içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 1 Yorum.

 1. Zomato, lansman organizasyonu sırasında
  Türkiye'nin  şirketin tarihindeki en iyi açılışlardan birini yaşadığını belirtti. 2 hafta içerisinde 50.000 kullanıcı  ve  10.000'den fazla mobil indirme sayısına erişen Zomato'nun Zomato app uygulaması ise bir süre Türkiye iOS app store Yiyecek – İçecek kategorisinde 1. sırada yerini aldı. Hızlı büyümedeki en büyük etken kulaktan kulağa pazarlama oldu. Kullanıcılardan gelen güzel geribildirimler doğrultusunda Zomato önümüzdeki 3 ay içerisinde İzmir'i de bünyesine katacağını açıkladı. 

  Zomato Türkiye'de 6 Kasım tarihinde İstanbul ve Ankara'da eş zamanlı olarak  hem web (Zomato.com/turkey)  hem de iOS, Android, Windows Phone ve BlackBerry için ücretsiz mobil uygulamar ile yayınına başlamıştı.  (Zomato.com/tr/mobile)

  Zomato, İstanbul'da 16.000, Ankara'da 4.000 restoranın menü, fotoğraf, ulaşım, iletişim bilgileri ve kullanıcı yorum ve değerlendirmeleri gibi bir çok detayı kullanıcılarına sunuyor.  Bilgilerini tümünü kendi topluyor ve sitedeki restoran menülerinin sürekli güncel olmasını sağlıyor. Yorum ve değerlendirmeler ise kullanıcılar tarafından sağlanıyor.

  Zomato’nun ödüllü aplikasyonu restoranlar ile ilgili websitesinde mevcut olan tüm detaylı bilgileri sağlamak dışında; lokasyon bazlı teknolojiyi ve kullanıcıların mevcut lokasyonunu kullanarak kullanıcılara çevrelerindeki en iyi restoranları önerir. Ayrıca Zomato; kullanıcıların kendi profillerini oluşturabilme, başka bir kullanıcıyı takip edebillme, direk mesaj gönderebilme, ve yapmış oldukları katkıya bağlı olarak farklı foodie seviyelerinde ilerleyebilme gibi sosyal özellikleri ile yeme-içme dikeyinde ilk sosyal ağ olma özelliği taşımaktadır. Mobil aplikasyondaki son güncellemeler, kullanıcılara fotoğraf yükleme, filtreleri kullanma, diğer kullanıcıları takip edebilme ve yorumlara cevap yazabilme imkanı sağlayarak, Zomato’nun sosyal cazibesini önemli ölçüde arttırdı.

  Zomato kurucu ortak ve COO'su Pankaj Chaddah, başarının çok büyük oranla kulaktan kulağa pazarlama aracılığıyla geldiğini, ve bunda Türkiye'de sosyal medya kullanımının etkili olduğunu belirtti. “Türkiye'deki açılışımız beklediğimizden çok daha etkili oldu. Aslında bugüne kadarki en iyi açılışımızdı diyebilirim, ve bu, pazarlamaya bir kuruş bile harcamadan gerçekleşti. Kullanıcılarımızın Zomato hakkında söyleyecek harika şeyleri vardı, ve bu noktada Türkiye'deki yüksek sosyal medya kullanım oranları bize çok yardımcı oldu. Türk kullanıcılarından başka şehirlere de gitmemiz konusunda talep alıyoruz. Önümüzdeki 3 aylık süre içerisinde İzmir'i de açıyoruz!”

  Lansman organizasyonu startup ve yeme-içme sektöründen bir çok katılımcıyı ağırladı. Katılımcıların ortak yorumları, Zomato'yu Türkiye'de görmekten mutlu oldukları ve özellikle Türkiye'ye göre özelleştirilmiş olan filtrelerin hayatı kolaylaştırdığı yönündeydi. Katılımcılardan, 2002 yılında IT Sektörünün en başarılı İş Kadını seçilmiş, Fütürist, Ekonomist Ufuk Tarhan “Nerde yiyelim?” sorusu bunaltmayacak artık!Zomato yalın, sade ve bilgilere kolay erişilebilen bir platform olmuş. Fiyatlı menüleri, ratingleri, yorumları vb. hiç uğraşmadan görmek rahatlatıcı. İhtiyacımız varmış. Açılınca fark ettim:) Şimdiden çok yoğun kullanmaya başladım. Herkese tavsiye ederim.” sözleriyle üründen memnuniyetini dile getirdi.

  Zomato aynı zamanda 6 Kasım'da almış olduğu 37 Milyon Dolarlık yeni yatırımı ile birlikte Brezilya (Sao Paulo) ve Endonezya'da da(Jakarta) hizmete başladığını duyurmuştu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: