Finansal saldırı kurbanları parasını geri alamıyor


Businessman using his credit card for an online transactionKaspersky Lab ve B2B tarafından yapılan araştırmaya göre, 2013’ün yaz aylarında finansal siber sahtecilik sonucu paralarını kaybeden kullanıcıların %41’i paranın tek bir kuruşunu bile geri alamadı.

Kurumsal alanda uç nokta koruma çözümlerinde lider şirket Kaspersky Lab için araştırma şirketi B2B International tarafından hazırlanan “Tüketici Güvenliği Riskleri” anketi, 2013’ün yaz aylarında küresel çapta gerçekleştirilen siber sahtecilik suçlarıyla ilgili önemli ipuçları sunuyor. Bu çalışmaya göre bu dönemde finansal siber sahtecilik sonucu paralarını kaybeden kullanıcıların %41’i kendilerine ait paranın tek bir kuruşunu bile geri alamadı.

Teoride, dolandırıcılar bir e-bankacılık veya e-ödeme hesabından para çalmayı başarmış olsalar bile, bu paranın yasal olarak banka tarafından geri ödenmesi bekleniyor. Ancak B2B International’ın yaptığı anket sonuçları, pratikte sürecin bu şekilde işlemediğini ortaya koyuyor. Çevrimiçi sahtecilikten etkilenen kullanıcıların yalnızca %45’inin kayıpları tamamen telafi edilebildi. Kullanıcıların %14’ünün çalınan paralarının bir kısmı geri ödenirken, kalan %41’e hiçbir şekilde ödeme yapılmadı.

10 KURBANDAN 1’İ PARASINI ALACAK KADAR ŞANSLIYDI
Kurbanların %33’ünün yaptığı açıklamalardan ortaya çıkan sonuca göre, bir e-ödeme işlemi esnasında çalınan paranın geri dönüşü mümkün olmuyordu. Yaşanan olayların %17’sinde para e-bankacılık oturumları esnasında ortadan kaybolurken, kurbanların %13’ü çevrimiçi mağazalardan alışveriş yaparken paralarını çaldırdıklarını belirtti. Bankalar ve çevrimiçi mağazaların, müşterilerinin kayıplarını e-ödeme sistemlerine kıyasla daha çok karşıladığını söyleyebiliriz: çevrimiçi müşterilerin yalnızca %12’si zararlı yazılım saldırıları sonucu oluşan kayıplarının tamamının telafisini alırken, bu rakam banka müşterileri için %15’lere çıkıyor. On katılımcıdan yalnızca bir tanesi parasının tamamını geri alacak kadar şanslıydı. ‘Batak para’ miktarında da belirgin bir artış söz konusu; çevrimiçi mağaza müşterilerinin %6’sı, çevrimiçi bankacılık müşterilerinin %4'ü ve e-ödeme sistemi kullanıcılarının %4'ü paralarını geri alamadıklarını belirtti.

KİM SORUMLU
Aynı zamanda birçok kullanıcı, işlemlerinin hizmet aldıkları sitelerin sahipleri tarafından güvenilir bir şekilde korunduğu konusunda oldukça rahat görünüyor. B2B International anketinin sonuçlarına göre, katılımcıların %45’i çevrimiçi işlemler sırasında çalınan paranın geri ödenmesinden bankanın sorumlu olduğuna inanıyor ve bunların %42’si de bankaların güvenli para transferleri sağlamak için ücretsiz güvenlik araçları geliştirmeleri gerektiğini düşünüyor.

Bu bakış açısı tehlikenin büyümesine neden oluyor: paranın izini süren siber suçlular kullanıcılardan para çalmak için iki kat daha fazla çaba gösterirken, kullanıcılar da koruyucu tedbirlerin bankalar, kullandıkları e-ödeme hizmetleri ve çevrimiçi mağazalar tarafından alınması gerektiğini düşünüyor. Ancak bu işletmeler teknik ya da diğer nedenlerden ötürü her zaman talep edilen korumayı sağlamak konusunda yeterince yetkin ya da istekli olmayabiliyor. Bu durum, finansal saldırıları siber dolandırıcılar için çok daha çekici hale getiriyor.

KASPERSKY ÜRÜNLERİYLE PARANIZ GÜVENDE

Kaspersky Lab Türkiye Genel Müdürü Sertan Selçuk, sadece anti-virüs çözümlerinin güvenlik için yeterli olmadığının altını çiziyor. Kaspersky Lab’in bilgisayarları finansal saldırılardan korumak üzere eşsiz “Güvenli Para” teknolojisini geliştirdiğine değinen Selçuk, bu teknolojinin bireysel kullanıcılar için geliştirilmiş iki koruma çözümü olan Kaspersky Internet Security ve Kaspersky PURE 3.0 paketlerinin içinde mevcut olduğunu ekliyor. Teknoloji aynı zamanda, Kaspersky Lab’in vitrine çıkmaya hazırlanan ürünü Kaspersky Internet Security – çoklu cihaz 2014 paketine de eklenmiş olacak.

Reklamlar

Erol DİZDAR hakkında

https://about.me/eroldizdar https://www.facebook.com/edizdar https://www.twitter.com/edizdar http://www.eroldizdar.com

27 Eylül 2013 tarihinde Haber içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: