İşi her yerden yapar olduk


Xerox’un araştırma sonuçlarına göre her 5 çalışandan 3’ü verimli çalışabilmek için ofiste bulunmak zorunda olmadığını düşünüyor. Xerox, çalışanların ofis dışından daha verimli çalışabilmeleri için kişisel cihazlarla ağa bağlanma ve uzaktan baskı alma gibi imkanlara ulaşması gerektiğini söylüyor.

Xerox, çalışma alışkanlıklarının değiştiğini, mobil çalışmanın giderek  yaygınlaştığını söyleyerek, şirketlerin mobil çalışmayı destekleyen  yeni bir iş süreç yönetimini hayata geçirmeleri gerektiğini  vurguluyor. Mobilite iş hayatımızı ve çalışma şeklimizi değiştiriyor,  akıllı telefonlar ve tablet cihazlarla hareket halindeyken sanki  işteymiş gibi çalışılabiliyor. Günümüz çalışanlarının büyük çoğunluğu,  internete bağlı oldukları sürece, nerede olurlarsa olsunlar  çalışabileceklerini düşünüyor. Çalışanlar, verimliliklerini artırmak  için sahip oldukları kişisel cihazları da her geçen gün daha fazla iş  için kullanıyor. 

İşte kişisel cihaz kullanım oranı büyüyor

Xerox’un açıkladığı ve bağımsız araştırma şirketlerince dünya  genelinde yapılan çalışmalara göre, gelişmekte olan ülkelerde  çalışanların yüzde 75’i kişisel bilgisayarlarını, akıllı telefon ve  tablet cihazlarını işe getiriyor ve iş dışında da iş amaçlı  kullanıyor. Gelişmekte olan ülkelerde bu oran yüzde 44 seviyesinde  bulunuyor. Ofis dışında çalışanı olan şirketlerin, yüzde 87’si mobil  çalışanlarına cihaz temin ediyor ve ilgili masraflarını karşılıyor.  Araştırma sonuçlarına göre her 2 çalışandan 1’i iş için kendi mobil  cihazını kullanıyor. Çalışanların yaklaşık yüzde 80’i yakın bir  zamanda kendilerine ait bir tablet cihazın sahibi olacak. Hali hazırda  çalışanların yüzde 44’ünün kendilerine ait bir tablet cihazı bulunuyor.

Çalışanlar mobil haldeyken baskı almak istiyor

Çalışanların yüzde 60’ı tablet cihazları üzerinden şirket ağına  erişmek ve özellikle de ofis cihazlarına bağlanarak baskı almak  istiyor.Şirketlerin yüzde 50’si mobil çalışanlarının hareket  halindeyken kağıt üzerinden okumanın rahatlığından dolayı iş  dosyalarını basmak istediğini belirtiyor. Mobil çalışanlar ofislerinde  yer alan bir dokümana internet üzerinden uzaktan erişerek bulundukları  ortamdaki bir yazıcıdan basabilmeyi talep ediyor. Şu an için her 5  çalışandan sadece 1’i mobil cihazları üzerinden baskı alabiliyor. Şu  an şirketlerin yüzde 25’i mobil baskı üzerine inceleme ve araştırma  yapıyor. Şirketlerin sadece yüzde 5’i mobil baskı kullanıyor. Müdürler  ve IT yöneticileri mobil baskı trendini yakalamaya, çalışanlarına  mobil cihazlardan baskı imkanı sağlamaya çalışıyor.

Xerox’un mobil çalışanların istedikleri her ortamda mobil  cihazlarından baskı alabilmelerini sağlamak için Xerox Mobile Print  adlı bir uygulaması bulunuyor. Xerox Mobile Print uygulaması dizüstü  bilgisayarlara, akıllı telefon ve tablet bilgisayarlara ücretsiz  olarak yüklenip, kullanılabiliyor. Bu uygulamayı mobil cihazlarına  indiren kişiler, bulundukları ortamlarda kablosuz bağlantıyı  destekleyen marka bağımsız her ofis cihazı üzerinden baskı alabiliyor.

Akıllı telefon ve tablet bilgisayar kullananlar, yüzde 36 oranında  e-posta gönderip almak, yüzde 35 oranında internette surf yapmak,  yüzde 12 oranında okuma amaçlı ve yüzde 7 oranında da video seyretmek  için bu cihazları kullanıyor. Akıllı telefon ve tablet cihazlardan  2012 yılı itibarı ile 30.1 milyar olan uygulama indirme miktarının,  2016 yılına gelindiğinde 300 milyar uygulamaya ulaşması bekleniyor.

Dünya genelinde yapılan araştırmalar, mobil teknolojilerin  gelişimi ile beraber yaygınlaşan ofisten bağımsız çalışma modellerinin  giderek artacağını gösteriyor. Şirketler, mobil çalışma koşullarını  sadece sık seyahat eden çalışanlarına değil diğer ofis çalışanlarına  da sunmayı planlıyor. Özellikle işe geliş gidişlerde yaşanan trafik  sorunu ile kaybedilen zamanı ve çalışma enerjisini geri kazanmak  isteyen şirketler bu yaklaşımı normal ofis çalışanlarına da sunmayı  düşünüyor. Buna yönelik yeni İK stratejileri ve uygulamaların  önümüzdeki dönemin en çok konuşulacak konuları arasında yer alacağı  söyleniyor. 

İşi her yerden yapar olduk

Reklamlar

Erol DİZDAR hakkında

https://about.me/eroldizdar https://www.facebook.com/edizdar https://www.twitter.com/edizdar http://www.eroldizdar.com

25 Temmuz 2013 tarihinde Haber içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: