PC kullanıcılarının üçte biri 8 Nisan 2014’de desteği sona erecek olan Windows XP kullanıyor


Windows-XPWindows XP,Microsoft açısından resmen son dönemeçleri koşuyor.  İşletim sistemine yasal desteğin kesilmesine bir yıldan daha az zaman kaldı. 11 yıllık işletim sistemine destek, 8 Nisan 2014 tarihinde son bulacak.

Kullanıcılar açısından bunun en büyük sonucu, Microsoft’un Windows XP için güvenlik güncellemelerini çıkarmayacak olması. Eğer çok sayıda insan hala XP kullanmasaydı, bu bir sorun olmazdı elbette. Net Applications verilerine göre PC kullanıcılarının üçte biri hala XP kullanıyor.

Siber suçuluların bu durumdan çıkar sağlamaları kaçınılmaz. XP kullanan çok kişi olduğu sürece, hedef olmaya devam edecekler ve yeni güvenlik açıkları oluşmaya devam edecek. Microsoft’tan yama gelmeyecek olmasıyla da bu açıklar çok daha tehlikeli bir hal alacak. XP’de hala açık bulunmasına örnek olarak, Microsoft’un her salı çıkardığı yamalarda 2013 itibarı ile mutlaka bir tane XP açığının yamalandığını belirtelim.

Windows XP kullanan her kullanıcı bir an önce güncelleme yoluna gitmeli. Birçok kullanıcı muhtemelen sistemlerini yenileyerek bunu zaten yapacak. Güncelleme yapmamış olanların haklı sebepleri de olabilir. Örneğin, sadece Windows XP ile çalışan bir yazılımları olabilir.

Yine de hiç güncellenmeyecek bir işletim sistemi ile çalışmak çok büyük bir kumar. Özellikle de Wİndows XP gibi çekici bir hedefse.

Hala XP kullanan organizasyonlar, bu yıl sonuna kadar güncelleme yoluna gitmeliler. Eğer Nisan 2014′ü Windows XP ile geçirirlerse, güvenlik sorunları ile uğraşmaya hazır olmalılar.

Trend Micro olarak Deep Security ve OfficeScan yazılımlarını güncel tutmaya ve yeni tehditleri engellemeye devam edecek. Bu sayede Windows XP gibi yasal desteği kesilmiş sistemlerde bile güvenlik açıkları minimize edilebilecek. Örnek olarak Trend Micro hala Wİndows 2000'e koruma desteği vermektedir.

Reklamlar

Erol DİZDAR hakkında

https://about.me/eroldizdar https://www.facebook.com/edizdar https://www.twitter.com/edizdar http://www.eroldizdar.com

16 Nisan 2013 tarihinde Haber içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: